Choroba zakrzepowo-zatorowa

Choroba zakrzepowo-zatorowa

Zakrzepica ( czyli inaczej choroba zakrzepowo-zatorowa) spowodowana jest zaburzeniami krzepliwością krwi. W wyniku tej choroby dochodzi do powstania zakrzepów, które zamykają światła naczyń krwionośnych, co zaburza lub wręcz całkowicie uniemożliwia przepływ krwi w żyłach i tętnicach. Tworzące się w żyłach zakrzepy mogą być groźne nie tylko dla naszego zdrowia ale wręcz życia!

W Polsce zakrzepicę diagnozuje się rocznie u 150 tysięcy pacjentów. Zakrzepica to choroba bardzo podstępna, tym trudniejsza do zdiagnozowania, że często atakuje organizm nie dając żadnych znaków swego istnienia. Pomimo tego, że choroba ta przebiega często bezobjawowo jest ona bardzo groźna. Gdy zaatakuje potrafi uśmiercić człowieka w zaledwie kilka sekund!

Zakrzepica a zapalenie żył powierzchniowych

Jako osobna jednostka chorobowa wyznaczone zostało zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych. Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych powstaje wówczas, gdy krew w żyłach nóg zalega i nie krąży sprawnie (np. na skutek stanów zapalnych). Zapaleniu zwykle towarzyszy lekka gorączka. W odróżnieniu od zakrzepicy schorzenie to nie jest groźne dla życia pacjenta bo tworzące się zakrzepy rzadko wędrują do serca i płuc. Tak dzieje się wówczas gdy zakrzep utworzył się tuż przy ujściu żyły powierzchniowej do żyły głębokiej.

Pomimo tego, że zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia pacjenta jest ono także groźne. Należy bowiem pamiętać, że zakrzepicy żył powierzchniowych może towarzyszyć także zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna. Według niektórych źródeł zapaleniu żył powierzchniowych może towarzyszyć zakrzepica żył głębokich nawet u 3-4 na 10 pacjentów. U co 3 pacjenta z zapaleniem żył powierzchniowych diagnozuje się także zatorowość płucną! Dlatego też w przypadku stwierdzonego zapalenia żył powierzchniowych wskazane jest przeprowadzenie także diagnostyki w kierunku rozpoznania zakrzepicy.

Objawy zakrzepicy

Objawy zakrzepicy żył głębokich nie są stałe. Oznacza to, że u różnych pacjentów występują różne objawy. Do tych występujących najczęściej zalicza się:

* Tkliwość uciskową (dotyczy 78% pacjentów ze zdiagnozowaną zakrzepicą)
* Ból spoczynkowy ( dotyczy 75% pacjentów ze zdiagnozowaną zakrzepicą)
* Obrzęk spowodowany najczęściej w obwodowej części kończyny ( dotyczy 45% pacjentów ze zdiagnozowaną zakrzepicą)
* Poszerzenie żył powierzchniowych ( dotyczy 25% pacjentów ze zdiagnozowaną zakrzepicą)
* Zasinienie skóry
* Zaczerwienienie skóry
* Podwyższona temperatura ciała

Na szczęście zakrzepicę można skutecznie diagnozować za pomocą odpowiednich metod. Istnieją także pewne sytuacje zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Wiedząc o tym można chronić swoje zdrowie przed jej atakiem.

Jeśli chciałabyś wiedzieć czy masz predyspozycje do rozwoju zakrzepicy zdecyduj się na badanie genetyczne diagnozujące ryzyko zachorowania na chorobę zakrzepowo-zatorową. W badaniu wykonuje się analizę mutacji genów kodujących czynnik V oraz czynnik II (protrombinę) krzepnięcia krwi. Do badania wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka (tzw. „ślina”), który następnie poddaje się szczegółowej analizie laboratoryjnej.

Artykuł napisany przez Zakrzepica - skuteczne badanie genetyczne

Medycyna: 
Choroby