Choroby zakaźne szerzące się drogą układu pokarmowego

Wraz z pokarmami wprowadzamy do organizmu codziennie miliony drobnoustrojów. Mogą to być bakterie, czyli jednokomórkowe organizmy pochodzące ze świata roślinnego, albo pierwotniaki, czyli jednokomórkowce ze świata zwierzęcego, lub też wirusy nie mające budowy komórkowej. Wirusy są drobinami żywego białka, które mogą mieć dla człowieka właściwości trujące. Kwas solny wydzielany przez gruczoły żołądka zabija większość zarazków, które połykamy wraz z pokarmami, ale zawsze może się zdarzyć, że pewna ich ilość dostanie się dalej, powodując zakażenie.

Choroby zakaźne, których zarazki wnikają przez przewód pokarmowy, to przede wszystkim: dur brzuszny, cholera, czerwonka, zakaźna biegunka niemowląt, paraliż dziecięcy (polio) i wiele innych.

Źródłem zakażenia zarazkami chorobotwórczymi jest przeważnie człowiek chory albo pozornie zdrowy, lecz mający w swym organizmie zarazki. Ze śliną, z kałem i moczem takich nosicieli zarazki wydostają się na zewnątrz. Nosicielem może też być chore zwierzę.

Sposoby przenoszenia mogą być rozmaite. Najczęściej zarażamy się przez osobiste zetknięcie się z chorym lub przedmiotami, których używał. Muchy przenoszą zarazki z wydalin ludzkich łub zwierzęcych na pokarmy. Zarażone myszy lub szczury mogą zanieczyszczać swymi odchodami różne produkty. Można się też zakazić wodą, jeśli zarazki chorobotwórcze do niej się przedostały.

Medycyna: 
Organizm człowieka