Min Zakażenie wirusem HPV

Czy wiesz, że aż 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swego życia przechodziło zakażenie wirusem HPV? U 80% pacjentek zakażenie przebiega bezobjawowo i samoistnie ustępuje. Niemniej jednak ważne jest to, że aż u 20% występuje przewlekła forma zakażenia wirusem HPV, mogąca doprowadzić nawet do raka szyjki macicy!

Wbrew powszechnym sądom rak szyjki macicy nie jest schorzeniem dziedzicznym. 99,7% przypadków zachorowań wywołane jest długotrwałym zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Szacuje się, że co dwie minuty gdzieś na świecie jedna kobieta umiera z powodu raka szyjki macicy. Ty nie musisz być następna!


Wiedza na temat profilaktyki zakażeń wirusem HPV oraz raka szyki macicy wciąż w Polsce nie należy jeszcze do powszechnych. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce co roku chorobę tę diagnozuje się aż u około 4 tysięcy kobiet (na świecie 500 tysięcy) należy przywiązywać większą uwagę do edukacji kobiet w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Aż połowa kobiet, u których wykryto raka szyjki macicy umiera z tego powodu! Jak temu zapobiec?


Czym jest wirus HPV


HPV czyli innymi słowy wirus brodawczaka ludzkiego ( z angielskiego Human Papillomavirus) jest wirusem należącym do rodziny Papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tegoż wirusa. Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa. Zakażenie tym typem wirusa przebiega bezobjawowo i nie prowadzi do poważnych konsekwencji. Część typów wirusa HPV powoduje wystąpienie brodawek czy też kurzajek, które również można w stosunkowo łatwy sposób wyleczyć. Niestety istnieją także typy – przyjmuje się, że jest ich około 30, które odpowiedzialne są za zakażenia układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Konsekwencjami zakażenia wirusem HPV jest nie tylko rak szyjki macicy ale także:


• Rak sromu

• Rak pochwy

• Rak odbytu

• Szpetne brodawki i kłykciny kończyste


Tylko wczesne wykrycie wirusa HPV i dobór odpowiedniego typu leczenia daje szansę na powodzenie terapii! Częste zmiany partnerów seksualnych zwiększają ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Niemniej jednak pamiętaj, że do zakażenia wystarczy pojedynczy kontakt z zainfekowaną osobą! Dlatego każda aktywna seksualnie kobieta narażona jest na zakażenie wirusem HPV. Pamiętaj, że to długotrwałe (trwające czasem nawet kilkanaście lat) zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego prowadzi do poważnych konsekwencji takich jak rak szyjki macicy.


HPV a cytologia


Celem badania cytologicznego jest wykrycie nieprawidłowych komórek mogących świadczyć o rozpoczynającym się procesie nowotworowym w obrębie szyjki macicy. Polega ono na pobraniu przez ginekologa lub też położną rozmazu (komórek znajdujących się na szyjce macicy), który następnie zostaje poddany obserwacji pod mikroskopem. Zaleca się przeprowadzenie pierwszego badania cytologicznego nie później niż 3 lata po rozpoczęciu współżycia i powtarzanie go co roku.

Kobiety bardzo często zwlekają z wykonaniem badania cytologicznego. Wydaje im się, że mają na to dużo czasu. Musisz jednak wiedzieć, że wykonując cytologię nie wykrywamy samego zakażenia wirusem HPV a jedynie wywołane przez niego zmiany! Te nieleczone zmiany mogą doprowadzić do raka szyjki macicy. Niestety wynik wymazu nie można uznać za 100% pewny (jedynie 30-60% pewności). Pomimo tego warto poddawać się regularnemu badaniu cytologicznemu. Szacuje się, że gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu zrobiono cytologię to ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o blisko 40%!
Skuteczną metodą wykrycia wirusa brodawczaka ludzkiego jest test genetyczny na obecność HPV. Dzięki temu badaniu można wykluczyć występowanie wirusa z pewnością 99,21%Wirus HPV - najskuteczniejsze badanie genetyczne w kierunku zakażenia HPV na rynku!

Medycyna: 
Bakterie, wirusy